Koolitus "Understanding and supporting students with ASD and ADHD", 09.05.2022 - 14.05.2022

Koht: Kreeka, Ateena

Osalejad: psühholoog-logopeed Olga Motornaja, psühholoog-logopeed Marina Ebert, tugipedagoog Janne Juuse

Koolitaja: Europass Teacher Academy

Meie koolitusel osales 12 inimest neljast riigist (Eesti, Rootsi, Horvaatia ja Belgia). Koolitaja Foteini Tsioutsia on Kreekas tunnustatud spetsialist ja erivajadustega laste kooli juhataja.

Koolituskursus andis põhjaliku ülevaate autismispektrihäirest (ASD) ning aktiivsus- ja tähelepanuhäirest (ADHD) ning andis soovitusi, kuidas rakendada tõhusaid õpistrateegiaid õpilaste toetamiseks. Koolituse käigus tegime rühmatööd, vaatasime videoid, harjutasime õpetamisvõtteid ning tutvusime IKT vahenditega, mida saab kasutada kogu klassi õpetamisel. Koolitusel oli läbivaks mõte, et hariduslikku erivajadust pole vaja kogu klassi ees rõhutada, vaid spetsiifilisi õpetamisstrateegiad saab kasutada kogu klassi juhendamisel. Väga huvitav oli tutvuda TEACCH meetodi, PECS kommunikatsioonisüsteemi ning Makaton keeleprogrammiga.

Omaette boonuseks oli asjaolu, et ühel meie rühma liikmel oli ATH ning tema oskas mõnikord väga hästi seletada, kuidas sellise diagnoosiga laps end tavaliselt tunneb ning millised hakkamasaamismehhanismid töötavad.

Kuna meie koolituspäev algas tavaliselt lõuna ajal, saime hommikuti kevadise Ateena vaatamisväärsustega tutvuda. Igal õhtul leppisime kokku, mida pärast hommikusööki vaatama läheme ning panime paika jalutusmarsruudi. Pea igal päeval kõndisime kokku 15 kilomeetrit, kuid uudistamist oli palju: Ateena akropol, Agora, Panathenaikose staadion, Lycabettuse mägi. Võib öelda, et hommikuti osalesime ajalootunnis: nii palju oli vaadata. Meelde jääb ka imemaitsev  Kreeka köök, juba hommikusöögilauas sai kreekapäraselt süüa ning mõnel õhtul einestasime oma koolitusgrupiga rahvuskööki pakkuvas restoranis.

.

Saime koolitusel ning linnas ringi liikudes palju targemaks, juurde uusi tutvusi, lisaks harjutasime inglise keeles rääkimist. Oli töine, õpetlik ja päikseline õpiränne!