« Tagasi

Eesti Rahva Muuseumi rändnäitus „Eesti uhkus. Tehtud Eestis“ Mustvee Koolis

7. veebruarist kuni 28.veebruarini 2018 jääb avatuks Mustvee Koolis Eesti Rahva Muuseumi rändnäitus „Eesti uhkus. Tehtud Eestis". Argielulised eesti asjad kodumaistelt tööstusettevõtetelt räägivad näitusel riigi ja rahva lugu ning meenutavad värvikalt erinevaid ajastuid ja kombeid.
 
Näituse aluseks on uurimistöö Eesti ettevõtete ajaloo, toodangu ja tarbimise kaardistamiseks ja annab Eesti Vabariigi 100.juubeliaastal õpilastele võimaluse saada aimu ettevõtlusajaloost, tööstusdisainist jm põnevatest valdkondadest 20.sajandil.
 
„Eesti uhkus. Tehtud Eestis" kajastab arenguid läbi kolme ajastu: esimese vabariigi aeg (1918-1940), Nõukogude Eesti periood (1940-1991) ja taasiseseisvunud Eesti Vabariigi aeg (1991-2007). Möödunud sajandil alustanud paljudest erinevatest tööstusettevõtetest on näitusele valitud sellised, mis vaatamata ajaloopööristele on jätkanud tegutsemist läbi kolme ajajärgu. Teiseks valiku kriteeriumiks oli ettevõtete toodangu olulisus eestlaste igapäevaelus nii argi- kui pidupäevadel läbi 20. sajandi. Toodete tähendusest annavad tunnistust näitust täiendavad mälestuskillud ning kohati naljakadki hankimis- ja tarbimislood.
 
Näituse koostajad on Riina Reinvelt, Eevi Astel ja Maris Rosenthal, kujundajateks on Jane Liiv ja Merike Tamm, näituse korraldaja Tiit Sibul  Eesti Rahva Muuseumist.
 
Eesti riigi ja rahva lugu kajastub näitusel „Eesti uhkus. Tehtud Eestis" järgmiste ettevõtete tegevuse ja toodanguga seoses (nimed toodud muutumises läbi aastate):
- AS A. Le Coq - Tartu Õlletehas - AS A. Le Coq
- Betty Besprosvanny ja Poeg - Trikotaažitootmiskoondis Marat - AS Marat
- Eesti Mehhaanilise Puutööstuse Aktsiaselts A. M. Luther - Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaat - OÜ Baltic Panel Group
- J. Lorupi Klaasivabrik - Tarbeklaas - AS Skankristall - OÜ Glasstone
- Kawe - Kalev - AS Kalev Chocolate Factory
- Kreenholmi Puuvillasaaduste Manufaktuur - V. I. Lenini nim. Puuvillakombinaat „Kreenholmi Manufaktuur" - Krenholmi Valduse AS
- Kroonu Viinaladu - Tallinna Viinavabrik - Tallinna Likööri- ja Viinatehas – Tootmiskoondis Liviko - AS Liviko
- AS Rauaniit - Punane Koit - AS SUVA
- Nahatööstuse aktsiaselts Union - Tallinna Naha- ja Jalatsitootmiskoondise Kommunaar - AS Polaria
- O. Taube ja P. Starri plekktoodete ja kroomlitograafia töökoda – Tootmiskoondis Norma - AS Norma
- OÜ Põhjala - Jalanõude ja Kummivabrik Põhjala - Kummitoodete Tehas "Põhjala" - Wengola OÜ
- Tartu Kammivabrik - Estonian Comb Factory - Tartu Plastmasstoodete Katsetehas - AS Estiko Plastar
- Väärtmetallasjade ja märkide tehas Roman Tavast – Metallmärk - Tallinna Juveelivabrik - OÜ Roman Tavast