Koolitus "We are all special: Inclusion and Support for Students with Special Needs In and Out of the Classroom"

 

Aeg: 10.10.2022- 15.10.2022

Koht: Hispaania, Barcelona

Osalejad: eripedagoog Maria Kruup ja klassiõpetaja Triin Muna

Koolitaja: Europass Teacher Academy 

 

Meie koolitusel osales 14 inimest seitsmest riigist (Kanada, Kreeka, Prantsusmaa, Itaalia, Norra, Leedu ja Eesti). Koolitajaks oli Sonia Sola Gil, kes on tegev vaimse tervise valdkonnas. Praegusel ajal töötab psühholoogina, tegeleb perejuhtumitega Barcelonas asuvates varjupaikades, pakkudes teraapilisi tegevusi nii lastele kui täiskasvanutele. Samuti töötab kunstnikuna, püüdes maali abil saada nägemust inimesest ja ühiskonnast tervikuna, et aru saada, kuidas väljenduvad inimese keha, mõtted ja emotsioonid abstraktsioonis.

 

 

Kursus koosnes ennekõike praktilistest tegevustest ning rühmatöödest, tegevusi pidi tagasisidestama. Kursuse materjale jagati digitaalselt ja paberkandjal, veel tutvustati palju veebilinke IKT praktilisteks tegevusteks. Kursus sisaldas kahte kultuuri tutvustavat tegevust: jalutuskäik linnaosas Barrio de Gracia ja Kataloonia Riikliku Kunstimuuseum külastust- MNAC (Museu Nacional d'Art de Catalunya). 

 

 

Esimesel kursuse päeval tegid kõik kursusel osalenud tutvustava esitluse endast ja oma koolist. Tutvustati Hispaania haridussüsteemi üldiselt. Pikemalt käsitleti kaasava kooli kriteeriumitest, põhimõtetest ning võimalustest. Räägiti, mis moel on võimalik muutes klassiruumi paigutust, tehes omavahelist koostööd ja kasutades aktiivõppe meetodeid kaasata kõiki lapsi õppetöösse. Teisel päeval keskenduti pikemalt peamistele erivajadustele (ADHD, düskalkuulia, düsleksia, düsgraafia, düspraksia, autism) ning teistele erinevatele probleemidele (kiusamine, konflikt, emotsioonidega toimetulek, motivatsiooni puudumine, ärevus), aga ka märkamisele ja veelkord koostööle. Tutvustati võimalusi õppimiseks väljaspool klassi: avastasime Barrio de Gracia`t ning „saime tuttavaks" Gaudi`ga Casa Vicens`i juures. Kolmas päev võimaldas praktiliste tegevuste vormis tutvuda kunstitöödega ja kataloonia kunstnikega MNAC-s. Saime teada, kuidas saab kasutada kunsti ja visuaalset mõtlemist õppeesmärgi saavutamiseks.  Viimastel päevadel lahkasime mõtlemise erinevaid tüüpe. Kuidas saab praktilise tegevuse kaudu mõtlemist kujundada, kuidas ideest saab tulemus (design  thinking) või kuidas saab arendada „mõtle kastist välja" tüüpi mõtlemist (thinking „outside the box"). Tutvusime meditatsiooni tehnikatega (mindfulness meditation), saime teada praktilistest viisidest, kuidas saab väljendada tundeid ning neist rääkida ja avastasime IKT erinevaid kasutamise võimalusi õppetöös.

 

 

Vabal ajal  tegime tutvust Barcelonaga. Jalutasime jalakäijate tänaval Las Ramblas, vaatasime inimesi ja tänavakunsti. Imetlesime Antonio Gaudí lennuka arhitektuuri näiteid, külastasime Casa Batlló´t  ja Sagrada Famíliat. Käisime Pablo Picasso Muuseumis, avastasime gooti kvartali Barri Gòtic vanalinna nurgataguseid ja kirikuid. Nähtud sai ka La Boquería turg ning maitsesime hispaania roogasid tapas'eid ja paella't. Köisraudtee Telefèric abil sai näha Barcelonat linnulennult, avastamata ei jäänud ka linna rannajoon.

 

 

Oli väga inspireeriv koolitusreis - ilusa kultuuri ja veel ilusamate inimestega!